یکی از پر درآمدترین مشاغلی که تقریبا می توان گفت کاملا بدون دردسر است و هزینه های جانبی چندانی ندارد، نصب خودپرداز و بهره گیری از سود آن می باشد. در واقع این شغل برای افرادی مناسب است که وجه نقد در اختیار دارند و به دنبال راه هایی برای سرمایه گذاری می باشند. سود حاصل از مشارکت در نصب دستگاه عابر بانک تقریبا چند برابر سودهای سپرده بانکی هستند و البته به شرط رعایت برخی نکات حین نصب و راه اندازی آن، می توان از سود آن اطمینان حاصل کرد. قوانین و شرایط نصب دستگاه خودپرداز را در این مطلب بخوانید.

نامه درخواست نصب دستگاه خودپرداز

قبل از یافتن مکانی مناسب برای نصب دستگاه خودپرداز و فراهم کردن مدارک و وثایق مالی، بهتر است حتما به شرکت یا بانک مربوطه مراجعه کرده و تمامی قوانین و شرایط لازم برای اخذ مجوز در خرید خودپرداز را کسب نمایید. به این ترتیب می توانید از ابتدا تمامی موارد را  لحاظ کرده و در طول نصب و راه اندازی این دستگاه دچار مشکل نگردید.

چرا که زمان نصب در حضور نمایندگان قانونی و متخصصین شرکت مربوطه و بانک صورت می پذیرد و در صورت وجود هر گونه معایرت با قوانین و الزامات درج شده در اساسنامه نحوه نصب دستگاه ها، از ادامه نصب جلوگیری به عمل آمده و متعاقبا هزینه و خسارت ناشی از این دیرکرد به عهده خریدار خواهد بود.

بنابراین سعی کنید حتما قبل از اقدام به خرید و تعیین مکان مناسب برای نصب تمامی شرایط و قوانین نصب از طرف بانک و شرکت مربوطه را بدانید و مطلع باشید. به این ترتیب از بروز هر گونه خسارت و تعویق احتمالی در نصب این دستگاه برحذر بمانید.

در اولین گام بهتر است با مراجعه به شرکت مربوطه و همچنین شعبه بانک مورد درخواست، نامه ای تحت عنوان ” نامه در خواست نصب دستگاه خودپرداز” که نوعی فرم پیش نویس و آماده می باشد را تکمیل کرده و در اختیار مراجع ذیربط قرار دهید و یک نسخه از آن را در اختیار خود داشته باشید.

نصب دستگاه خودپرداز

نصب دستگاه خودپرداز

بهترین مکان برای نصب خودپرداز

یکی از شرایطی که در افزایش سهم و سود و در واقع درامد ناشی از نصب دستگاه خودپرداز دخیل می باشد، مکان نصب این دستگاه می باشد. معمولا کارشناسان توصیه می کنند که هر چه محل نصب شلوغ تر و پر رفت و آمدتر باشد و از طرف دیگر با نوع مشاغل اطراف آن سازگاری داشته باشد، می توان به سود بیشتر حاصل از نصب ATM مطمئن تر بود. بنابراین سعی کنید تا جای امکان دستگاه را در محل های پر رفت و آمد و خیابان های اصلی قرار دهید.

اگر قصد شما استفاده از دستگاه های خودپرداز سالنی در فضاهای مسقف می باشد، فروشگاه های بزرگ، سالن های ورزشی مشهور و پر رفت و آمد، مجموعه های ورزشی و یا رستوران های پر رفت و آمد بهترین مکان برای نصب خودپرداز شما می باشد .

به این ترتیب مراجعین علاوه بر اینکه می توانند از وجه نقد این دستگاه ها بهره گیرند، هر گونه اقدامات و نیازهای بانکی خود را می توانند حین انجام دادن سایر کارهای خود در این محل ها و معابر، به راحتی انجام دهند و ضمن اینکه بازخورد بهتری دریافت خواهد شد و افراد بیشتری به این مکان ها مراجعه خواهند کرد.

از طرف دیگر هر چه مکان شلوغ تر باشد، تامین امنیت دستگاه مشکل تر خواهد بود. لذا سعی کنید الزاما با نصب دوربین های امنیتی متعدد در اطراف دستگاه از امنیت آن آگاه باشید و در صورت بروز هر گونه مشکل و یا سواستفاده سارقین بتوانید سریعا و به موقع در محل حاضر گردید.

اگر دستگاه را در نزدیکی فروشگاه های خرد قرار داده اید، حتما دستگاه به گونه ای نصب گردد که در زاویه دید شما قرار داشته باشد. به این ترتیب در ساعات خلوت و یا ساعات پیک استفاده از دستگاه، دچار حمله و یا سواستفاده قرار نخواهد گرفت.

شرایط محل نصب خودپرداز

همانطور که پیشتر ارائه گردید، معمولا بانک ها و موسسات مختلف قوانین و شرایط مخصوصی در جهت نصب atm دارند و بهتر است با این شرایط آشنا بوده و سپس اقدام به خرید دستگاه خودپرداز و نصب آن نمایید.

البته دقت داشته باشید که بیشتر این شرایط در شعبات مختلف بانکی تقریبا یکسان می باشند و به نسبت متعهد شدن بندهای قراردادها از طرف فرد خریدار، موسسه و یا بانک دارای تفاوت های جزیی می باشند که با توجه به هزینه ای که پرداخت میکنید و همچنین دسترسی های موسسه مربوطه می تواند سقف و میزان این تعهدات کم و یا زیاد گردد. همانطور که گفته شد  نصب عابر بانک نیازمند برخی شرایط می باشد که در ادامه به ان ها به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد:

  1. ایمن بودن برق مورد نیاز برلی دستگاه و در دسترس بودن پریزهای برق
  2. دارا بودن اینترنت پر سرعت برای اتصال به شبکه بانکی کشور
  3. امکان نصب دوربین های مدار بسته در اطراف خود پرداز در جهت تامین امنیت آن
  4. ایجاد حفاظ مناسب در جلوی دستگاه، بدون ممانعت از رفت و آمد مردم
  5. دارا بودن نمای مناسب در اطراف دستگاه و به خصوص در دستگاه های خودپرداز دیواری
  6. ایجاد سایه بان برای خودپردازهای دیواری؛ به شرط آنکه مانع رفت و آمد عابرین پیاده نگردد.
  7. دارا بودن فضای مناسب در جهت باز کردن درب های دستگاه و یا تعمیر آن
راه اندازی دستگاه خودپرداز

راه اندازی دستگاه خودپرداز

فضای موردنیاز برای نصب خودپرداز

هنگام نصب دستگاه atm باید دفت داشته باشید که تمامی شرایط و مفاد الزامی در جهت ایجاد فضای مناسب برای نصب دستگاه را بدانید و به آن ها عمل نمایید. به این ترتیب علاوه بر اینکه ناظرین ایرادی در نصب دستگاه شما نخواهند گرفت، در تامین امنیت هر چه بیشتر دستگاه به شما کمک خواهد کرد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-دسترسی آسان به درهای خودپرداز

یکی از موارد مهمی که در نصب دستگاه خودپرداز مورد توجه قرار می‌گیرد، دسترسی آسان به درب های خودپرداز می باشد. درب های خودپرداز می‌تواند در جهت باز کردن دستگاه برای تعمیر و عیب یابی دستگاه مورد استفاده قرار گیرد و یا برای باز کردن قسمت کش دستگاه و پول گذاری در آن نیز مورد استفاده قرار گیرد. 

برخی از دستگاه‌های خودپرداز برای قرار دادن کاغذ رسید نیاز به باز کردن درب دستگاه ندارند، اما بیشتر دستگاه های خودپرداز برای قرار دادن کاغذ رسید و یا سایر فیش‌ها نیاز به باز کردن درب دستگاه را دارند.

بنابراین داشتن فضای مناسب در جهت دسترسی به قسمت باکس دستگاه می‌تواند یکی از نکات مهم به خصوص در دستگاه های عابر بانک دیواری محسوب گردد. چرا که دستگاه هایی که به صورت ایستاده و سالنی می باشند دارای چرخ و پایه در زیر آنها هستند و می توانید با جابجایی آنها به آسانی به باکس دستگاه دسترسی پیدا کنید. لیکن در دستگاه‌های خودپرداز دیواری این چنین نیست و شما می بایست حتما در درجه اول دسترسی‌های به درب های دستگاه خودپرداز را کنترل و چک نمایید.

-سیم کشی خودپرداز

از دیگر موارد و الزامات مهم در نصب دستگاه خودپرداز می توان به سیم کشی آن اشاره کرد. در واقع از آنجا که این دستگاه، وسیله های الکترونیکی می باشد و با برق کار میکند، لذا دارای سیم ها و کابل های برق متعددی می باشد که می بایست دسترسی مستقیم راحتی به پریز ها و سیستم برقی محل مورد نصب داشته باشد. از طرف دیگر باید سیم ها کاملاً آزادانه در جای خود قرار بگیرند و از فشردن و خم کردن سیم ها تا جای امکان می بایست پرهیز گردد‌ به این ترتیب می توان امنیت دستگاه را حفظ کرد.

-الزامات فضای باکس خودپرداز

باید دقت داشته باشید که فضای باکس دستگاه خودپرداز نیز باید دارای شرایط مختص به خود باشد. از جمله این شرایط می‌توان به این موارد اشاره کرد که محل قرارگیری باکس خودپرداز باید از جنس شیشه سکوریت یا آجر چینی باشد. ابعاد و اندازه های محل استقرار باکس دستگاه خودپرداز با توجه به برند دستگاه می‌تواند متفاوت باشد و دارای اندازه های استاندارد خود باشد.

بنابراین حتماً قبل از ایجاد دریچه های دیواری با فروشنده دستگاه مشورت کنید تا در ابعاد مناسب این کار را انجام دهید. از طرف دیگر دقت داشته باشید که دستگاه و باکس موردنظر حتماً به میزان ۷۰ سانتی متر از اطراف و دو متر از انتها برای پول گذاری و کاغذ گذاری فاصله داشته باشد.

افرادی که تمایل دارند باکس مورد نظر خریداری کنند تا از دستگاه خود حفاظت بیشتری کنند، حتماً دقت داشته باشند که باکس مطابق با برند و سایز دستگاه خود خریداری کنند.  حتماً قبل از حفر نمودن دیوار دقت داشته باشند که ابعاد باکس را علاوه بر دستگاه در نظر بگیرد.

نامه درخواست نصب دستگاه خودپرداز

نامه درخواست نصب دستگاه خودپرداز

-اقدامات لازم پس از نصب دستگاه خودپرداز

 بعد از نصب دستگاه خودپرداز نیز باید شرایط را در نظر بگیرید و موارد مختلفی را چک کنید که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- دقت داشته باشید که حتماً اتصالات و کابلهای برق در جای خود محکم قرار گرفته شده باشد و در صورت شرایط جوی بد و نامناسب یا جابجایی، از جای خود خارج نشوند.

۲- حتما سعی کنید که دستگاه خود را بیمه کنید تا حین فرآیند پول گذاری یا سایر موارد بیمه از آن پشتیبانی کند و خسارت احتمالی را پرداخت کند.

۳- از تیم پشتیبانی دستگاه خریداری شده حتما استفاده کنید و در موارد مختلف و بروز خطا های مختلف با آنها مشورت نمایید.

قوانین مربوط به نصب خودپرداز

هنگام نصب دستگاه خودپرداز معمولاً قراردادی بین سه طرف خریدار دستگاه، موسسه یا شرکت فروشنده دستگاه و بانک عامل برقرار می‌شود که طی آن قوانین و مفاد لازم به خریدار، بانک و فروشنده دستگاه یادآور می شود. معمولاً قوانینی که در این حوزه وجود دارد در مورد میزان خساراتی است که هر یک از طرفین در مورد دستگاه قبول می کنند. اینکه موارد لازم در مورد نحوه نصب دستگاه و مکان مورد نظر و نحوه نگهداری و آموزش‌های لازم سوپروایزری به فرد خریدار ارائه می‌شود که تمامی این موارد را در این مطلب ذکر کرده ایم. 

خلاصه مطلب

همانطور که گفته شد؛ یکی از مشاغل بسیار پردرآمد شامل نصب دستگاه خودپرداز در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد می باشد. برای نصب این دستگاه نیاز به شرایط و روش ها و قوانینی می باشد که هر یک از طرفین که شامل فرد خریدار، موسسه فروشنده دستگاه و بانک عامل می باشد، باید رعایت کند که در این مطلب به آنها پرداخته شد.